POSUDBA I VRAĆANJE KNJIGA

KADA I KAKO POSTATI ČLAN ŠKOLSKE KNJIŽNICE?

Pri prvom posjetu školskoj knjižnici, đaci prvaci postaju članovi školske knjižnice.

Upis u školsku knjižnicu je besplatan, a kod upisa učenik dobiva člansku iskaznicu s osobnim podacima.

ŠTO ZNAČI POSUDITI, A ŠTO VRATITI KNJIIGU?

Kad si izabrao/la knjigu, dođi do knjižničarke s knjigom. Knjižničarka će na datumnik na knjizi i u člansku iskaznicu učenika evidentirati datum posudbe.

Vrati knjigu u roku od 14 dana, a ako nisi stigao/la u tom vremenu pročitati knjigu, produži ju kod knjižničarke. Produžuje se na 7 dana.

Ako nisi produžio/la knjigu, platit ćeš zakasninu. Po radnom danu (subote, nedjelje i praznici se ne računaju) zakasnina iznosi 50 lipa.

Sakupljeni novac od učeničkih zakasnina utroši se na kupnju lektirnih naslova.

Knjigu vrati neoštećenu kako bi i ostali korisnici mogli pročitati tu knjigu.

Prisjeti se bontona u školskoj knjižnici.

Tko s knjigom ode iz knjižnice, a nije se javio knjižničarki, knjigu nije posudio već ukrao!

Odjednom se mogu posuditi najviše dvije knjige i jedan dječji časopis.

Knjige se posuđuju tijekom cijele školske godine (zimski i proljetni odmor učenika), a za vrijeme ljetnog odmora knjige se ne posuđuju.

• KNJIGU MOŽEŠ REZERVIRATI DOLASKOM U KNJIŽNICU I UPISOM NA LISTU REZERVACIJA, TELEFONOM (098 171 0202) ILI MAILOM (valentina.mokrovcak@skole,hr).
  • OŠTETIO SAM KNJIGU! IZGUBILA SAM KNJIGU! ŠTO SADA?

Oštećenu knjigu pokaži knjižničarki. Ako se knjiga može popraviti, knjižničarka će ju popraviti i oprostiti ti (samo prvi put). Ako je knjiga jako oštećena, kupit ćeš novu, ili donijeti neku svoju, dobro očuvanu, a oštećenu ćeš zadržati.

Ako si knjigu izgubio, treba kupiti novu, o čemu ćeš se dogovoriti s knjižničarkom.

• KAKO ĆEŠ PRONAĆI KNJIGU KOJU ŽELIŠ?

Kada uđeš u školsku knjižnicu, uočit ćeš određene oznake na policama. Pogledaj što one znače!

M – KNJIŽEVNOST ZA NAJMLAĐE

D – DJEČJA KNJIŽEVNOST

O – KNJIŽEVNOST ZA MLADEŽ

I – IGROKAZI

N – NARODNA KNJIŽEVNOST

REFERENTNA ZBIRKA : ENCIKLOPEDIJE, ATLASI , RJEČNICI, LEKSIKONI,  PRIRUČNICI

• IMA LI KNJIGA KOJE SE NE IZNOSE IZ KNJIŽNICE?

U knjižnici, na posebnom mjestu, u ormaru nalaze se enciklopedije, atlasi, leksikoni, rječnici i različiti priručnici koji se zovu referentna zbirka. Takvih knjiga ima samo po jedan primjerak, jako su vrijedne i skupe. Ne čitaju se od stranice do stranice, već samo određeni dijelovi.

Njima se može služiti samo u knjižnici i nema potrebe ih odnositi kući.

• ČASOPISI

Knjižnica je pretplaćena na časopise za djecu i mladež : Prvi izbor i

Moj planet, Modra lasta i Smib, Olimp te na znanstveno-popularne, stručne i pedagoške časopise: Hrvatsko zagorje, Hrvatske šume, Kaj, Jezik, Tonovi, Strani jezici, Lađa i Školske novine.

Ako ti je dosadno, imaš slobodan sat ili jednostavno želiš malo mira, dođi u školsku knjižnicu!

Posudi i pročitaj neku knjigu ili časopis i saznaj nešto novo!