BONTON

ŠTO JE TO BONTON?

Bonton (Bon Ton što znači dobar ton) je knjiga ili kodeks ponašanja kojeg bi se trebao pridržavati svaki pripadnik društva. Bontoni nas uče kako se treba ponašati, izražavati, izgledati, komunicirati, gestikulirati u gotovo svakoj situaciji. Bonton najstrože osuđuje vrijeđanje, psovanje i fizičko obračunavanje. Postoje i specijalizirani bontoni čiji je sadržaj usmjeren na pojedinu situaciju, naprimjer Bonton u restoranu ili Bonton u kazalištu. Međutim, pravila ponašanja nisu u svim regijama svijeta ista, stoga nisu svi bontoni isti. Osobe koje ne poznaju bonton, ili ga se ne pridržavaju, nisu prihvaćeni u svim društvima, a uvijek se smatraju nepristojnima i loše odgojenima. U svakodnevnom životu bontonu i lijepom ponašanju se više ne pridaje velika važnost, a osobe vrlo visokoga društvenoga statusa ponekada ne znaju osnovna pravila bontona.

Za one koji ne znaju, ili su zaboravili, bonton u školskoj knjižnici glasi:

• POŠTUJ KUĆNI RED KNJIŽNICE.
  • POTRUDI SE BITI TIHO DOK DRUGI ČITAJU!
  • BUDI STRPLJIV DOK NE DOĐEŠ NA RED ZA POSUDBU!
  • SVAKA KNJIGA IMA SVOJE MJESTO!

NAKON ŠTO SI PROLISTAO NEKU KNJIGU, VRATI JE NATRAG NA NJEZINO MJESTO.

ZAPAMTI: UVIJEK NA ISTU POLICU I MJESTO!

• PAZI NA KNJIGU!

NE ŠARAJ! NE PREVIJAJ LISTOVE! NE PRLJAJ!

NE IZREZUJ SLIKE!

• PAZI NA ROK VRAĆANJA KNJIGE!

VRATI KNJIGU ČIM SI JU PROČITAO!

• U KNJIŽNICU SE NE UNOSE HRANA I PIĆE.

Dragi moji učenici!

Pridržavajte se bontona u školskoj knjižnici, u školi, kod kuće, na ulici…

Budite pristojni!