Obilježavanje Dana mentalnog zdravlja

Prošlog smo tjedna usmjerili svoju pažnju na brigu o mentalnom zdravlju povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja 10. listopada. U školi smo proveli razne aktivnosti kojima smo htjeli skrenuti pažnju učenicima, roditeljima i učiteljima na važnost brige o svom mentalnom zdravlju – jer ako mi nismo dobro, ne možemo pomoći ni drugima.

Tim povodom, svi su djelatnici 10. listopada nosili zelene vrpce kojima obilježavamo ovaj važan dan. U predvorju škole potaknuli smo svakog prolaznika da se zapita: „Što mi je danas potrebno?“ te da iz šarolike ponude odabere svoju ponudu i prikladni inspirativni citat za ostatak dana. Također je osvanuo pano s porukom da je važno paziti kakve misli hrane naše umove. Pregršt pozitivnih i ohrabrujućih misli i poruka potaknulo nas je na utišavanje obeshrabrujućih misli usmjerenih prema sebi.

Brojne su se aktivnosti odvijale i na satovima razrednika, kao i na satovima predmetne nastave. U 2.a razredu učenici su svaki dan započinjali vježbama Mindfulnessa. U 4. razredu područne škole učenici su gledali animirani film te razgovarali o emocijama i kako se nositi s njima. Razmišljali su i o svojim kvalitetama te sami sebi pisali pismo što mogu učiniti s tim kvalitetama. Pismo mogu pročitati uvijek kada im je teško. Svi učenici područne škole sudjelovali su u izradi plakata i pisanju ohrabrujućih poruka za djecu koja prolaze kroz teške trenutke.

Na satu engleskog jezika, učenici 7.c razreda razgovarali su o brigama i problemima koji ih muče. Uz školsku psihologinju, učenici svih sedmih razreda, učili su kako prevladati ispitnu anksioznost. U osmim se razredima razgovaralo o emocijama, njihovom prepoznavanju i izražavanju, kao i o brigama koje ponekad muče mlade.

Sve što smo radili, najbolje će Vam dočarati fotografije!

I za kraj – sjetite se važnosti brige o mentalnom zdravlju i u svakom danu uzmite barem trenutak koji ćete posvetiti samo sebi.

Objavljeno 21. listopada 2023.