Pokretom i plesom zaronili smo u emocije

Kretanje je važno za naše fizičko zdravlje, utječe na naš mozak, pamćenje i koncentraciju, raspoloženje i emocije. Ovaj put u projektu „Emocije: začin života“  bavili smo se pokretom i  plesom sa učenicima predmetne nastave.

Na satu razrednika s učenicima sam razgovarala  o ugodnim i neugodnim emocijama, emociji koju  najčešće osjećaju, što ih brine, o pozitivnim mislima. Analizirajući izrečeno  i napisano uvidjela sam da neki učenici pod emocije svrstavaju stanja koja i nisu emocije. Zato smo pogledali kratki video film Jutro koji nam je poslužio za prepoznavanje, razumijevanje  i izražavanje emocija, odnosno pojasnili i ponovili definiciju emocija i njihovu podjelu, uz navođenje primjera. Da se emocije mogu kontrolirati pokazala nam je igra „Jedna olovka – dva crtača“ u kojoj su učenici u paru trebali nacrtati prvo zajednički crtež, u tišini,  pa svoj crtež te analizirali emocije svog para i međusobnu komunikaciju tijekom rada.

Na satu Tjelesne i zdravstvene kulture u emocije smo zaronili pokretom i plesom. Učiteljica Petra pripremila je koreografije i odabrala glazbu u kojoj su učenici prepoznavali emocije pa ih dočaravali pokretom i plesom. Prvi glazbeni broj bio je posvećen opuštanju, pa su se nizale radosne, tužne, pa i ljute, bijesne, i  ljubavne, bolne, glazbene priče. Neki učenici vrlo brzo su se opustili i prepustili emocijama, dinamičnim pokretima i plesu, a nekima je trebalo malo više, ali su ipak uspjeli.  Raduje me što ih je ples ipak uspio „otkačiti“, što su uvidjeli da plesom i  kretanjem  mogu savladati stres, bol, dosadu… i biti zadovoljni, oduševljeni, sretni.

Ovaj ciklus aktivnosti o emocija završit ću citatima koje su odabrale učenice Paola i Elizabeta:

„Malo je onih koji vide vlastitim očima i osjećaju vlastitim srcem.“

„Osjećaji su nešto što imaš, a ne nešto što jesi.“

„Baš kao i djeca, emocije zacjeljuju kada su saslušane i potvrđene“.

Fotografije sa satova pogledajte ovdje.

Objavljeno, 16. travnja 2024.