Terenska nastava u Zagreb

U petak, 15.3.2024. godine, nakon nastave, učenici koji redovito polaze izvannastavne aktivnosti iz Građanskog odgoja, zbora, sportske, likovne grupe i dodatne nastave iz Povijesti i Geografije, išli su na terensku nastavu u grad Zagreb. Vodile su ih učiteljice Monika Čulig, Klaudija Matijević, Elizabeta Jadan, Andrijana Tomić i Petra Iskrić.

Sudjelovali smo na radionici Zagreb Time Travel i radionici medijske pismenosti. Na radionici Zagreb Time Travel smo se podijelili u grupe, dobili smo tablete i napravili krug po užem centru. Posjetili smo fontanu Manduševac, katedralu, Markov trg, Tkalčićevu ulicu, Kamenita vrata, kip Matoša, uspinjaču, najstariju ljekarnu, tržnicu Dolac, Krvavi most i kip Marije Jurić Zagorke. Kroz ovu radionicu smo puno čuli o Zagrebu i naučili nešto što nismo znali. Nakon obilaska Zagreba posjetili smo radionicu medijske pismenosti koju nam je održala udruga Gong. Saznali smo kako se ponašati na internetu, da ne smijemo davati naše lozinke i privatne podatke te smo naučili što su misinformacije i dezinformacije. Poslije dugog hodanja Zagrebom i poučnih radionica imali smo slobodno vrijeme tijekom kojeg smo mogli sami šetati Zagrebom, družiti se i provoditi vrijeme u društvu prijatelja.

Ova terenska nastava mi je bila jako zanimljiva, zabavna i poučna. Naučila sam puno novih informacija o Zagrebu te o tome kako se trebam odnosno smijem ponašati na internetu. Mislim da je to jedno vrlo dobro iskustvo i bilo bi odlično da svi učenici u osnovnim školama mogu doživjeti nešto slično, što bi ih možda usmjerilo na neka drugačija, realnija razmišljanja, pogotovo o opasnostima koje vrebaju kada smo „na mreži“.

Paola Španec, 8.a

Objavljeno 25. ožujka 2024.