Osnovna škola Oroslavje

Županijska smotra iz Građanskog odgoja i obrazovanja – Projekt građanin

Predstavljanje projekta „Budi coll(ing) – spriječi bullying!“

Dana 26. ožujka 2024. godine učenice naše škole: Lota Belošević (7.a), Elizabeta Đunđek (8.a), Paola Španec (8.a), Blanca Calexica Račić (8.c) i Rebeka Grđan (8.c) sudjelovale su, uz još četiri  projekta, na županijskoj  Smotri iz  Građanskog odgoja i obrazovanja  u povezanosti sa drugim međupredmetnim temama – „Projekt građanin“. Smotra se održavala u Desiniću, u prelijepom Dvorcu Veliki Tabor.  Naša ekipa djevojčica vrlo uspješno je predstavila školski projekt „Budi cool(ing)- spriječi bullying!“ na kojem su radile tijekom protekla tri mjeseca te su predložene za državnu Smotru iz Građanskog odgoja i obrazovanja koja će se održati 18. svibnja 2024. u Zagrebu. Učenice su o našem projektu dale intervju za Obrazovni programa HRT – a.  Cilj našeg projekta bio je smanjiti i spriječiti internetsko vršnjačko nasilje među učenicima, potaknuti ih na uljudno, odgovorno i prihvatljivo ponašanje te stvoriti atmosferu međusobnog uvažavanja i  poštovanja u sigurnom digitalnom okruženju.

Učenice su tijekom rada na  projektu  proučavale Ustav Republike Hrvatske, Konvenciju UN-a o pravima djeteta  i Kućni red škole. Provele su anketu među učenicima od četvrtog do osmog razreda te anketirale 252 učenika. S obzirom da većina učenika u osnovnoj školi ima pristup mobitelima, digitalnim uređajima i društvenim mrežama odlučili smo putem ankete  istražiti za što im sve služe mobiteli i drugi elektronički uređaji (npr. tablet, računalo), koje aplikacije društvenih mreže imaju instalirane, koliko vremena provode na internetu i kako ga provode te jesu li ikad dobili ili slali neželjene poruke na društvenim mrežama. Zanimalo nas i je poznaju li razne oblike internetskog nasilja, znaju li izdvojiti posljedice takvog nasilja za pojedinca, mogu li ukazati na to tko je odgovoran za provođenje internetskog nasilja, koje su zakonske posljedice za počinitelje internetskog  nasilja i kome se mogu obratiti ukoliko ga dožive. Također nas je interesiralo mogu li učenici procijeniti jesu li dječaci ili djevojčice više izloženi internetskom nasilju kao i smatraju li da je nasilje u porastu ili padu. Zanimala nas je i  ideja da učenici sami predlože rješenja kako bi se spriječilo širenje neželjene pošte i  uvredljivih poruka te internetskog nasilja u cjelini.

U sklopu projekta odradile su i intervju sa školskom psihologinjom koja nas  je upoznala kako kroz projekte i edukacije učenika i roditelja možemo podići svijest o online sigurnosti  i razviti strategije za zaštitu djece.  Sudjelovale su i  na radionci GONGA u Zagrebu vezanom uz temu „Medijska pismenost – medijske navike i dezinformacije“. U našoj školi ugostile smo i djelatnike Policijske uprave Donja Stubica zadužene za provođenje prevencijskih programa sprječavanja nasilja preko interneta koji su nam  održali predavanje pod nazivom „Sigurno na mobitelu i internetu“ te nas upoznali sa aplikacijom „Red buton“ kojom se policiji prijavljuju nezakoniti i neprimjereni internetski sadržaji međuvršnjačkog nasilja, iskorištavanja i zlostavljanja djece. Najveće veselje ovog projekta je i naša pjesma koja ima isti naziv kao i naš projekt „Budi cool(ing)- spriječi bullying!“. Ona je autorsko djelo naših učenica Elizabete Đunđek i Blanke Calexice Račić koje zajednički potpisuju tekst i glazbu. Za  istu se pjesmu nadamo da će postati i ostati trajna uspomena i dio našeg školskog života i za buduće generacije te se veselimo što ćemo je izvesti na Dan škole.

Rezultate ankete, kao i sve ostale rezultate našeg projekt predstaviti ćemo učiteljima na njihovim stručnim aktivima  te  roditeljima i  učenicima na izložbi u predvorju škole.

Ovom prilikom se zahvaljujemo na pomoći oko projekta školskoj knjižničarki, psihologinji i pedagoginji  te svim razrednicima od 4. do 8. razreda koji su nam ustupili dio svojih satova za odradu anketa.

 Učiteljica Andrijana Tomić

Objavljeno, 12. travnja 2024.

Skip to content