Obilježavanje Dana tolerancije

Kao i proteklih godina, i ove školske godine smo na različite načine u našim razredima obilježili Međunarodni dan tolerancije. I doista, važno je što češće prisjetiti se što je to tolerancija i zašto je toliko važna.

Nije na odmet i u ovoj prilici još jednom kratko ponoviti da je tolerancija poštivanje, uvažavanje i prihvaćanje različitosti kod drugih. Poštovanje tuđih ideja, postupaka ili uvjerenja čak i kad se ona razlikuju ili su potpuno suprotna našima. Tolerancija ne znači žrtvovanje vlastite baštine i uvjerenja, upravo suprotno. Ona znači stajati iza svojih uvjerenja, ali pri tom dopustiti drugima da stoje iza svojih. Potrebno je posebno istaknuti da tolerancija ne znači prihvatiti loše ponašanje drugih, to nikako. Tolerancija je ponašati se prema drugima onako kako bi htjeli da se oni ponašaju prema nama. Osnovni preduvjet učenju tolerancije je upravo empatija (razumijevanje drugih, mogućnost staviti se u njihovu kožu i sagledati situaciju očima druge osobe). Učenje tolerancije započinje u obitelji – odgoj (djeca promatraju i slušaju svoje roditelje, njihovo mišljenje i ponašanje prema “različitim” osobama), a kasnije se učenje tolerancije nastavlja u školi – obrazovanje. Nasuprot tolerancije je netolerancija koja se očituje brojnim predrasudama i stereotipijama. Predrasuda je unaprijed donesen negativan stav ili mišljenje o nečemu ili nekome, a da to i ne poznajemo ili nemamo iskustva s tim. Stereotipi su osobine za koje smatramo da su povezane s određenom skupinom. Oni utječu na naša očekivanja prema njima i način na koji doživljavamo i tumačimo njihovo ponašanje. Netolerancija se izražava vrijeđanjem, izrugivanjem, nasiljem, uskraćivanjem prava i slično.

Obzirom da su učenici s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom nerijetko izloženi predrasudama koje mogu dovesti do pomanjkanja tolerancije, jako nas je razveselio poziv djelatnika Centra za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice na zajedničko druženje i upoznavanje. Upravo to je bila posebna aktivnost kojom smo ove školske godine obilježili Međunarodni dan tolerancije. Naime, predstavnici učenika četvrtih razreda: Rita, Sara, Tea, Marta, Vida, Lucija, Laura i Roko, u pratnji knjižničarke Valentine i defektologinje Anite, su u četvrtak, 16.11.2023. godine, posjetili COO Krapinske Toplice i sudjelovali u genijalnim zajedničkim radionicama s učenicima navedenog Centra. Nakon tople dobrodošlice domaćina, sudjelovali smo u dvije radionice. Jedna je bila sportska, a druga dramska. Radionice su nas oduševile i svi učenici su s veseljem i zajedničkim djelovanjem uspješno izvršili sve predviđene zadatke (fotografije sve govore). Nakon toga smo obišli njihovu prekrasnu školu koja nas je oduševila svojim šarenilom i razigranošću, a druženje smo završili zajedničkim druženjem uz sok i zalogajčiće.

Veselimo se uzvratnom susretu u našoj školi!

Fotografije sa posjeta pogledajte ovdje.

Stručna suradnica-edukacijska rehabilitatorica: Anita Šalec

Objavljeno, 15. prosinca 2023.