Obilježavanje Dana osoba s invaliditetom

3.12. obilježava se Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Obzirom da je to ove godine bila nedjelja, planirane aktivnosti smo proveli u tjednima prije, a glavni događaj je bio u petak, 1.12., kada smo našu školsku sportsku dvoranu pretvorili u pravo kazalište. Naime, u našoj školi je gostovalo Kazalište Mala scena s jednom posebnom predstavom pod nazivom „Aut“.

Ali, idemo od početka…

Ove školske godine tema je bila autizam. Tako smo, u tjednima uoči same predstave, na satovima razrednog odjela učili malo o autizmu. Naučili smo da je autizam vrlo složen razvojni poremećaj nepoznatog uzroka. Javlja se u ranom djetinjstvu i traje cijeli život. Osobe s autizmom izgledaju kao i svi drugi ljudi, ali njihov mozak drukčije djeluje. Zapravo, mozak svake osobe djeluje pomalo „na svoj način”. Iako se autizam ne može prepoznati po vanjskom izgledu, katkad možete primijetiti kako autistično dijete čini neke neobične stvari: pucketa prstima, poskakuje, njiše se naprijed-natrag, vrti se na mjestu i slično. Takvim se pokretima autistično dijete „ispuhuje”, to mu pomaže da se osjeća bolje, da se opusti ili odvoji od okolne buke. Ovakvo će vam se ponašanje činiti čudnim posebno ako niste na njega naviknuti, no, i ljudi bez autizma katkad čine čudne stvari (katkad se zamisle i počnu gristi nokte, žvakati olovku, cupkati, pjevušiti…). Razlika je samo u tome što smo na ta ponašanja bolje naviknuti. Kod autista se javljaju još neke neobičnosti. Na primjer, neki od njih katkad govore sami sa sobom, mogu biti zahtjevni kad je jelo u pitanju ili nositi samo određenu odjeću, čitati knjige samo jednog autora i ništa drugo… Nadalje, osobe s autizmom mogu imati poteškoće s razumijevanjem izraza lica pa katkad ne razumiju što osjećate jer ne raspoznaju različite izraze lica. Također, njihovo lice katkad može izražavati suprotne osjećaje od onog kako se zapravo osjećaju. Ponekad na njihovom licu neće biti nikakvog izraza, ali to ne znači da ta osoba ni o čemu ne razmišlja. Želite li znati kako se osjeća, pokušajte je jednostavno upitati! Važno je znati i to da se djeca s autizmom također žele igrati. Njima je teško pitati vas mogu li se igrati s vama. Oni možda ne razumiju koju igru igrate ili ne znaju kako se pridružiti igri… No, tada je dobro jednostavno pitati: „Želiš li se igrati s nama? Dođi, objasnit ćemo ti pravila!”

Ti razgovori na satovima razrednog odjela su ujedno bili i dobar uvod u predstavu koju smo gledali: predstava „AUT“, Kazališta Mala scena iz Zagreba.

Osobe s autizmom su, nažalost, često stavljene izvan prostora igre, stavljeni su u „out“ (aut), a upravo ovaj način komuniciranja preko kazališne umjetnosti otvara mogućnost njihovom povratku u igru i druženje i najbolji način da bolje shvatimo osobe s autizmom.

„To što PlayStation ne može „čitati“ Xbox igricu ne znači da je pokvaren” je rečenica koja predstavlja nit vodilju u sadržajnom i režijskom pogledu gdje se kod djece i mladih, kroz prizmu autizma, želi osvijestiti prihvaćanje drugih i drugačijih. Predstava je  posebna po tome što je glavni junak te predstave, Matej, malo drukčiji od takozvanih “normalnih„ ljudi. Matej je, naime, osoba s autizmom. Neke užasno komplicirane stvari koje nama mogu biti jako teške, njemu su jednostavne, a ono što je većini ljudi normalno, njemu predstavlja nepremostiv problem. Matej zna sve glumce hrvatskoga glumišta, može citirati svaki film koji je pogledao, ali izračunati koliko je 13 minus 8, čini mu se nemogućim.

Redatelj predstave je Paško Vukasović, a u predstavi igraju: Matej Španović, Iva Šimić Šakoronja i Luka Bulović. Predstava je bila odlična i vrlo dinamična jer su u drugom dijelu predstave sudjelovali i učenici.

I još samo jedan detalj. Dan svjesnosti o autizmu se u cijelom svijetu obilježava 2. travnja i to puštanjem plavih balona u zrak. Na taj način želi se istaknuti nedovoljna informiranost javnosti o ovom  poremećaju koji je sve prisutniji. Ovom predstavom smo se i mi željeli informirati i steći pozitivan stav te da nikada osobu s autizmom ne stavimo – aut!

Fotografije sa predstave pogledajte ovdje.

Stručna suradnica-edukacijska rehabilitatorica: Anita Šalec

Objavljeno, 15. prosinca 2023.