Književni susret s Bojanom Schubert

U Osnovnoj školi Oroslavje održan je književni susret s dr. sc. Bojanom Schubert, 11. 4. 2024. Na knjiženom susretu bili su „Mali i Veliki knjižničari“ i učenici- predstavnici od 3. do 8. razreda.

Bojana Schubert prezentirala nam je svoju znanstvenu slikovnicu „Priča o jednom kaju“ i  govorila nam o našem narječju. Saznali smo da je kajkavski jezik star 900 godina, da su na kajkavskom napisani priručnici o  medicini, bontonu, matematici, astronomiji i astrologiji, a prva tiskana knjiga na kajkavskom jeziku stara je 450 godina. Kajkavskim jezikom govorilo se u obrazovnim ustanovama, tvrtkama i drugim važnim ustanovama, a 1832. godine postao je predmetom u školi. Hrvati su u prošlosti morali učiti njemački jezik, pa u kajkavskom narječju ima puno riječi koje su slične njemačkim riječima. Posebno zanimljivo bilo nam je čuti da su 1831. godine za vrijeme kolere vrijedili gotovo isti epidemiološki savjeti kao i u naše doba za vrijeme korone. Osim što smo čitali ulomke iz knjige na kajkavskom, riješili smo uspješno i jedan težak kajkavski matematički zadatak. Bojana je bila jako simpatična, pa nam ju  je bilo zanimljivo slušati. Naučili smo puno činjenica o našem narječju.

Nakon knjiženog susreta bilo je lijepo vidjeti učenike kako kupuju knjigu  „Priča o jednom kaju“. Bilo nam je vrlo zanimljivo i poučno, a koga zanima knjiga neka dođe u školsku knjižnicu.

Vita Perović, Juraj Tuđen Curman, Ema Šantek, Franka Belinić i Kiara Kozina, 3. A &

Školska knjižničarka

Objavljeno, 16. travnja 2024.