PROJEKT KAJKAVIANE I PARTNERSKIH ŠKOLA „KAJKAŠKAJ?“ U 3. A

Bila sam potaknuta sudjelovati u ovom projektu, jer već duži niz godina s učenicima na izvannastavnoj aktivnosti Dramske igre pripremam i izvodim različite oblike upoznavanja, učenja i upotrebe zavičajnoga govora, kajkavskog narječja. Aktivno sudjelujemo u različitim natječajima i smotrama udruga i škola, koje promiču kajkavsko stvaralaštvo djece i mladih bilo literarnim ili dramsko-scenskim izričajima. Duži niz godina sudjelujemo na smotri Udruge Petrože iz Krušljevog Sela s kajkavskim recitacijama ili dramsko-scenskim prikazima, kao i na školskim ili županijskim smotrama LiDraNo. Stoga sam se rado odazvala na sudjelovanje u ovom projektu, jer donosi novost i suradnju partnerskih škola, gdje nam je prilika upoznati druge učenike i kolegice učiteljice te biti gosti sa svojom nastavnom jedinicom u njihovim školama i njihovim razrednim odjelima.

U prve razrede vodila sam i grupu s dramsko-scenskim prikazom „Domača zadača“, autorice Mirjane Bobinec. Predstava je inspirirana dječjom slikovnicom „Carevo novo ruho“. Dok djevojčica piše zadaću i ilustrira pročitanu slikovnicu, roditelji su nezadovoljni njezinom ilustracijom. Razgovor između članova obitelji vodi se u smjeru da se djevojčici ukaže ne neprimjerenost ilustracije. Gostovanje mojih učenica u Osnovnoj školi Vladimir Bosnar u Stubičkim Toplicama i u Osnovnoj školi Marija Bistrica u Mariji Bistrici, bilo im je lijepo i nezaboravno iskustvo.

Sve aktivnosti u ovom projektu vidljive su ovdje.

Moja iskustva su pozitivna, jer sam i sama naučila nove riječi na kajkavskom narječju, koje su različite od mjesta do mjesta. Jako sam zadovoljna provedenim aktivnostima i reakcijama učenika, jer sam dobila vrlo kreativne i maštovite radove u svakom razrednom odjelu u pojedinoj školi. Bilo je lijepo ugostiti kolegice učiteljice iz drugih škola i vidjeti kako učenici reagiraju na nove osobe. S kolegicama kod kojih sam provela svoj sat  i one svoj sat u mojem razrednom odjelu, podijelila sam lijepa i pozitivna iskustva i doživljaje.

Završna aktivnost, prikupljanja narodnih izreka i njihovo oslikavanje, bilo nam je vrlo interesantno i poučno, a učenici su ih vrlo maštovito oslikali uz vrlo korisne poruke koje smo kroz njih naučili.

Naše narodne, kajkavske, oslikane izreke možete vidjeti ovdje.

Učiteljica Snježana Sitarić-Knezić

Objavljeno, 25. travnja 2024.