Edukacije za učitelje tijekom proljetnih praznika

Za vrijeme trajanja proljetnih praznika, nakon kratkog odmora, naši su učitelji i stručne suradnice marljivo radili na širenju svog znanja i unaprjeđenju svojih vještina za rad s učenicima.

U srijedu, 3. travnja, posjetila nas je edukatorica Dora Pilepić iz udruge Hrvatska škola Outward Bound. Udruga radi pod geslom Kurta Huhna: „Nosiš u sebi više nego što misliš“. Djeluje kroz razne aktivnosti u kojima kroz pustolovinu u prirodi polaznici uče o sebi, vlastitim granicama, refleksiji, ustrajnosti, odgovornosti, suosjećanju… Na edukaciji smo učili o vrijednosti iskustvenog učenja kroz brojne praktične aktivnosti. Bilo je izuzetno poučno, ali i vrlo zabavno. Vjerujemo da će naučeno naći primjenu i u nastavi te tako i naše učenike potaknuti na jačanje empatije, samorefleksije, odgovornosti, suradnju te povratak prirodi.

Već sljedećeg dana, nastavili smo s usavršavanjem – ovog puta o NTC sustavu učenja. Edukaciju nam je održao autor ovog sustava, prof. dr. Ranko Rajović u sklopu projekta OROdar sufinanciranog od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja. NTC sustav učenja temelji se na suvremenim spoznajama iz područja neuroznanosti te ih praktično primjenjuje u području obrazovanja djece. U središte se stavlja učenje kroz igru jer djeca tada uče nesvjesno, a istovremeno su vrlo motivirani i puno lakše usmjeravaju i održavaju pažnju. Edukacija je bila opsežna, ali vrlo interaktivna s mnogo praktičnih primjera od kojih su neki već prošlog tjedna pronašli primjenu u nastavi.

Obzirom da živimo u razdoblju stalnih promjena koje osobito uočavamo kod učenika, javlja se i potreba za neprestanim stručnim usavršavanjem i traženjem novih metoda i pristupa. Stoga nam ovakve edukacije mnogo znače te su nam putokaz prema naprijed – za još kvalitetniji rad s našim učenicima!

Školska psihologinja

Objavljeno, 19. travnja 2024.