Osnovna škola Oroslavje

Dan sigurnijeg interneta 2024.

Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine s ciljem promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe digitalnih tehnologija i mobilnih uređaja. Slogan ovogodišnjeg obilježavanja glasio je „Gejmaj sigurno“ kako bi se djecu i mlade potaknulo na odgovorno igranje video igara. U našoj školi učiteljica informatike i školska knjižničarka te školska psihologinja obilježile su ovaj dan s učenicima razredne i predmetne nastave različitim aktivnostima.

 Učenici prvih razreda  te prvog/drugoga razreda područne škole uz pomoć Slikovnice o medijima odgovarali su na pitanje što su mediji i otkrivali kako se svijet medija razlikuje od njihovog stvarnog svijeta. Zaključili su da nije isto doživjeti ljubav i vidjeti napisanu riječ ljubav. Ljubav je ono što osjećamo, a riječi i crteži su simboli ljubavi, što znači da u našem stvarnom svijetu žive stvarna iskustva, a u medijima simboli. Jedan od simbola su i emotikoni. Učenici su opisivali, glumili i crtali odabrane emotikone.

U četvrtim i petima razredima učenici su putem kviza wordwall   ponovili naučeno o internetu, njegovim prednostima i opasnostima, ponašanju i komunikaciji na društvenim mrežama, dijelili dobre savjete za sigurno korištenje interneta i odigrali društvenu igru. Svoje znanje provjerili su i online kvizom koji je osmislio Centar za sigurniji internet. Središnji dio sata bio je posvećen videoigrama pa su učenici pogledali edukativan video o igricama. Slijedila je rasprava u kojoj su učenici iznosili svoja mišljenja i iskustva o video igricama te izradili plakat u formatu piktochart. Važno je istaknuti da učenici, u teoriji, imaju razvijenu svijet o rizičnom ponašanju na internetu, ali u praksi pojedinci se previše baš i ne zamaraju tim opasnostima, nemaju vremensko ograničenje korištenja digitalne tehnologije, nemaju roditeljsku zaštitu, igraju igre koji nisu primjerene njihovoj dobi, a roditelji nisu upoznati čime se bave na internetu. Nadamo se da će ipak nešto od toga što su čuli i vidjeli na satu i primijeniti.

Učenici sedmih razreda, također su se bavili video igrama i komunikaciji na društvenim mrežama koje su im vrlo često i jedina aktivnost za provođenje slobodnog vremena. No, bilo je i onih koji su se izjasnili da im „te igrice već idu na živce i da su im dosadne“. Ispunili su online kviz o motivima za korištenje društvenih mreža i pogledali video #lijepa riječ. U stvaralačkom dijelu sata odigrali su u paru igru Kula od karata.  U igri su vježbali strpljenje, koncentraciju, finu motoriku, učili kroz pogreške, zaključili  da je cilj dohvatljiv ako se dovoljno potrude, i ono što je najvažnije uvidjeli da osim mobitela i neke starinske igre im mogu pružiti druženje, zabavu, podršku i ispunjenje slobodnog vremena.

Pod vodstvom školske psihologinje provedene su radionice u šestim razredima s temom „Elektroničko nasilje – što je i kako se zaštititi“. Učenicima su podijeljene i brošure HAKOM-a sa savjetima za sigurnije korištenje interneta i mobilnih uređaja. Dan sigurnijeg interneta obilježen je i raznovrsnim porukama raspoređenima po školi s ciljem poticanja učenika na promišljanje o vlastitim postupcima i postupcima drugih u online svijetu. Uz svako pitanje bili su dostupni QR kodovi s edukativnim materijalima s ciljem poticanja sigurnog korištenja interneta.

 Sve nastavne satove završili smo porukama:

Odgovornim ponašanjem – zajedno –  stvaramo bolji i sigurniji internet!

Na internetu dovoljna je jedna lijepa riječ, kao i u stvarnom životu!

 

Fotografije sa obilježavanja pogledajte ovdje

 Učiteljice Mihaela H. , Martina N. i Valentina M.

Objavljeno, 28. veljače 2024.

Skip to content