Dan bez ocjena – uz Dječji tjedan

Kako bismo obilježili Dječji tjedan koji se održava od 2. do 8. listopada, u petak, 6. listopada 2023., u našoj se školi proveo Dan bez ocjena, što znači da tog dana nema ni usmenih ni pisanih ispitivanja/provjeravanja. To je važno kako bi se djeci poručilo da uče ne za ocjenu, nego za znanje, vještine i iskustvo. Smisao inicijative je da djeca taj dan uistinu odlaze u školu bez opterećenja.

Nije znanje znanje znati, već je znanje znanje dati, kaže jedna mudra narodna. A kako je to biti s one strane klupe, barem na jedan dan, uvjerili su se učenici. Na satima Hrvatskoga jezika učiteljica Vesnica Kantoci zamijenila je ulogu s učenicima. Naime, u svakom razredu učitelj/učiteljica je bio/bila učenik/učenica, a učiteljica Kantoci ponovno je dobila priliku sjesti u školsku klupu. Predstavila ju je naša pedagoginja kao Ružicu Ivošević, novu učenicu iz Zagreba. Naravno, zamjenski učitelji trebali su se dobro pripremiti za nastavni sat. Jedna je zamjenska učiteljica izjavila da joj je najteži dio bio predstaviti sadržaj po redu, smisleno jer joj se na početku sve pomiješalo i sve je željela izgovoriti istodobno da nešto ne zaboravi. No uspjela se koncentrirati, sve logički posložiti. Kaže da je stekla veliko samopouzdanje i smatra da bi ovo trebali proći svi učenici. Ono što učenici naglašavaju kao najveću lekciju nakon učiteljske uloge jest važnost aktivnih učenika na satu. Primjećuju koliko je teško učitelju predavati ako ga cijeli razred ignorira, gleda kroz prozor, ometa… A i Ružica je bila dosta nemirna.

Odgovornost, ozbiljnost i javni nastup najvažnije su odrednice koje su učenici trebali usvojiti kada su postali učitelji na jedan sat. Zajedno su naučili cijeniti svakodnevni trud ljudi s kojima se druže od ponedjeljka do petka, ujedno pretvorivši naizgled običan školski sat u sasvim neobičan. Želja im je da takvih nastavnih sati bude više.

Petra Krpić (7. c) i učiteljica Kantoci

Objavljeno 14. listopada 2023.