Čitateljska putovnica četvrtaša

Bliži se kraj nastave i druženja u školskoj knjižnici. Naši četvrtaši odradili su završni sat sa školskom knjižničarkom. Bilo je veselo, dinamično i poučno, a pomalo i sjetno.

Razgovarali smo o prvim iskustvima čitanja, prisjetili se prvog susreta sa knjižnicom i knjižničarkom, ponovili zašto je čitanje važno, otkrivali mudre misli o knjigama i čitanju i prepoznavali hrvatske književnike, književna djela i likove. Mi brinemo o zdravlju tijela – vježbamo, boravimo na svježem zraku, bavimo se sportom. A trebamo li brinuti o zdravlju duše? Da, složno su zaključili četvrtaši i lijepo pojašnjavali zašto: „knjiga je lijek za dušu, kad sam tužna čitam pa se oraspoložim, kad sam ljut čitam pa se smirim, kad mi je dosadno čitam pa mi više nije dosadno, čitam pa se bolje osjećam“. Zamislili su da su nevidljivi liječnici duša i predlagali knjige kao lijek. Čovpas, Hej, želim ti nešto ispričati, Gregovi dnevnici, Družba Pere Kvržice, Duh u močvari, Hrabrica, Kamp Bravo, Maša i ljeto, Zla zubarica, Najgora djeca na svijetu, Maša i putovanje, Kapetan Gaćeša, E baš mi nije žao, Puž na ljetovanju, Ljeto na jezeru Čiču, Podvodna priča, Ljetovanje s čovjekom koji nije moj tata, Ljetna žega – samo su neki od predloženih naslova.

Uskoro će praznici….lektirne knjige zamijenit će ljetna štiva. Ljeti imamo više vremena za čitanje i opuštanje.  Predložite i vi svoje naslove za dušu i stavite ih na pano školske knjižnice.

„Gdje god da ideš, bez obzira na vrijeme, uvijek sa sobom ponesi Sunce, a na more ponesi dobre knjige“.

Objavljeno 11. lipnja 2024.