Planetarij u našoj školi

U ponedjeljak, 13.11.2023., u sportskoj dvorani naše škole ugostili smo Planetarij Odiseju. U jednom dijelu dvorane postavljen je veliki tamno sivi balon u kojeg su ulazile skupine učenika po točno utvrđenom rasporedu. Kada su učenici ušli u balon i udobno se smjestili, počela je projekcija o svemiru i nebeskim tijelima. Detaljno se govorilo o svemirskim prostranstvima. Neke podatke su znali, neke su saznali, a s najviše interesa su slušali neke „neobične“ detalje. Tako su, na primjer, čuli da će se naša Mliječna staza vjerojatno u budućnosti sudariti s Andromedom, da se iza Neptuna krije još nekoliko manjih planeta i naziva ih se Kuiperov pojas i slično. Sve što je bilo rečeno, bilo je jako zanimljivo. Ipak, po reakcijama učenika, najviše su ih se dojmili pokusi koje su imali priliku vidjeti nakon projekcije. Mobilni planetarij je posjetilo ukupno 202 učenika (185 učenika iz matične i 17 učenika iz područne škole).

Sve u svemu, bilo je vrlo zanimljivo i korisno učiti o Svemiru na drugačiji način.

Učiteljica Klaudija

Objavljeno, 20. studenog 2023.